Еспарцет як сидерат: вирощування, коли садити

Рослина еспарцет є типовим представником сімейства Бобові, тобто доводиться найближчим родичем таким загальновідомим культурам, як горох, квасоля, люпин, конюшина, люцерна та ін. В сільському господарстві еспарцет вирощують на корм худобі і як медонос, а серед любителів дачної справи він цінується як сидерат, який не поступається по ефективності іншим грунтополіпшуючим рослинам. Вирощування цього симпатичного бобового багатолітника на виснажених ґрунтах дозволяє відновити родючість і при цьому непогано заощадити на покупці добрив.

Опис і властивості культури

Рід Еспарцет налічує понад 150 видів, але в сільськогосподарській культурі поширені лише 3 з них:

 • Еспарцет виколистий – малолітня рослина, що досягає у природних фітоценозах висоти 30-60 см, в культурі – 70-150 см. Стрижнева система проникає вглиб ґрунту на 1-2 м (до 2,5 м на пухких грунтах), але більша частина коренів з бульбами азотфіксуючих бактерій зосереджена у верхніх шарах (0-20 см). Прямостоячі пагони мають багато листя. Нижні листки на довгих черешках мають яйцеподібно-довгасту форму, верхні – довгасто-ланцетні, рідше лінійні. Рожеві з темними смужками квітки метеликового типу зібрані в довгу щільну колосовидну китицю. Плід – округлий волосистий боб з зубчастим гребенем.
 • Еспарцет піщаний – середньолітня скоростигла рослина висотою 50-100 см. Представляє собою гіллястий добре облиственний кущик з потужною стрижневою кореневою системою, яка проникає на глибину 1,7 м. Листя з нижньої сторони покриті тонкими волосками. Фіолетово-рожеві смугасті квітки зібрані в багатоквіткові кисті. Плід – сітчастий боб сизо-зеленого або темно-сірого кольору.
 • Еспарцет закавказький – врожайний з культурних видів. Формує гіллястий кущик. Через густе опушення листя і пагони здаються сірувато-зеленими. Суцвіття – довга циліндрична кисть з притупленою вершинкою. Рожеве забарвлення квіток яскравіше, ніж у еспарцету виколистного. Плід – короткоопушений, рідше голий боб. По врожайності еспарцет закавказький переважає люцерну.

Посіяний як сидерат еспарцет «працює» наступним чином:

 • завдяки симбіозу з бульбочковими бактеріями фіксує атмосферний азот насичує корисним елементом грунт орного шару;
 • сильне, добре розвинене коріння сидерату розпушує і структурує щільні, злежані грунти, а також транспортує поживні речовини з глибинних шарів до поверхні ґрунту;
 • корінням еспарцету виділяються речовини, що містять алкалоїди, дезінфікують грунт, пригнічуючи розвиток шкідників і патогенної мікрофлори;
 • швидко нарощує зелену масу, витісняючи зі «своєї території» бур’яни, позбавляючи їх живлення і затуляючи сонячне світло;
 • кореневі залишки рослини служать кормовою базою для дощових черв’яків і мікроорганізмів;
 • еспарцет краще інших трав засвоює з ґрунту важкорозчинні поживні речовини і переводить їх у доступні для інших рослин форми;
 • зелена маса сидерата після розкладання стає цінним натуральним добривом, в складі якого присутні білки, крохмаль, органічні кислоти, корисні мікро — і макроелементи.

Крім того, еспарцет вважається однією з кращих медоносних культур, а значить без уваги комах-запилювачів рослини на ділянці не залишаться.

Місце в сівозміні

Поряд з іншими представниками сімейства Бобові еспарцет вважається вдалим попередником для більшості плодово-овочевих рослин. У пухкому, насиченому азотом та іншими поживними речовинами, ґрунті добре приживаються і розвиваються гарбузові (огірки, гарбуз, кабачки, патисони), пасльонові (томати, баклажани, фізаліс, картопля), хрестоцвіті (всі види капусти, редька, бруква, ріпа), морква, буряк, запашні трави, а також ягідні культури (малина, полуниця). Помічено, що послідовники еспарцету рідше страждають від хвороб і атак паразитів, а їх врожайність і смакові якості поліпшуються.

Крім того, еспарцет ідеально підходить для залуження грунту на поливних садах. Таке сусідство надзвичайно корисно для фруктових дерев: покриваючи грунт густим килимом, сидерат сприяє збереженню вологи в пристовбурних колах, а на аромат його рожевих квіток злітаються бджоли і джмелі з усієї округи.

Наступниками і попередниками еспарцету не можуть бути лише споріднені йому культури: горох, арахіс, соя, боби, нут, квасоля та ін. Настільки сувора заборона пов’язана з можливим накопиченням у ґрунті личинок шкідників і збудників хвороб, спільних для перерахованих рослин. Вирощувати сидерат після соняшнику, що сильно висушує грунт, теж небажано.

Технологія посіву

На сидерацию еспарцет починають сіяти ранньою весною, як тільки верхній шар грунту на ділянці прогріється до 6-7 °C, або восени, відразу після збирання основних культур. Пізній посів призводить до зниження врожайності. На великих площах сидерат дозволяється вирощувати в суміші з зерновими культурами (ячмінь, овес, пшениця). Еспарцет добре розвивається на ґрунтах будь-якого типу, за винятком солонцюватих, кислих і підтоплюваних. Добре відгукується на внесення вапна.

Технологія проведення робіт така:

 • Ділянку очищають від торішнього листя та рослинних залишків.
 • Пухкий грунт боронують або розпушують граблями, щільний – перекопують.
 • Насіння еспарцету висівають рядами на глибину 3-5 см з кроком 15 см або розкидають по грунту.
 • Посіви присипають землею і спеціальним катком накочують або тильною стороною садових грабель.

Витрата посівного матеріалу на 1 сотку – 500-700 г. При температурі повітря близько +1 …+3 °C дружні сходи пробиваються із землі через 10-15 днів після посіву.

Умови вирощування

В перший рік після посіву активно формує кореневу систему, досягаючи повного розвитку лише на другому році життя. Швидкість приросту зеленої маси безпосередньо залежить від інтенсивності сонячного освітлення. Найбільш стійкий до затінення еспарцет закавказький. При зниженні середньодобової температури до +5 °C рослини осіннього посіву зупиняються в рості і благополучно зимують під снігом, а з настанням весни відновлюють розвиток.

По відношенню до вологи еспарцет – типовий ксерофіт, що не потребує регулярних поливів. За рахунок потужної кореневої системи рослини самостійно добувають воду з глибинних шарів ґрунту (до 1 м) і витрачають її вкрай економно, переживаючи тривалі посушливі періоди без суттєвих втрат.

Прибирання біомаси

Зелену масу еспарцету прибирають в самому початку бутонізації. Спізнюватися ні в якому разі не можна: зелень сидерата, що перестоявна корені, загрубіє, буде довго перегнивати, а більшу частину цінних макро — і мікроелементів рослини встигнуть витратити на цвітіння. Траву підрізають плоскорізом нижче рівня грунту або скошують, а потім відправляють в компостну купу або використовують для мульчування грядок і міжрядь. Щоб прискорити перетворення зрізаної зелені в корисне добриво, її змочують чистою поливною водою або розчином будь-якого відповідного ЕМ-препарату (Різоплан, Сяйво, Байкал ЕМ-1).


Додати коментар