Як можна навчитися контролювати свій гнів?

Часом наші емоції дуже сильно заважають, але як бути, якщо стримувати їх виходить не завжди? Корисні поради допоможуть вам навчитися контролювати гнів і реагувати спокійніше на події, що відбуваються навколо.

Чому і як ми відчуваємо гнів?

Гнів – це не риса характеру, як вважають деякі. Це емоція, яка властива всім людям і є захисною реакцією нервової системи на зовнішні подразники. Подразнюючі фактори можуть бути найрізноманітнішими: екстремальні ситуації, конфлікти, невідповідність очікувань дійсності, випробовуване сильний біль або дискомфорт, вчинені ким-то погані вчинки і так далі.

Під час спалахів гніву в організмі відбувається ряд змін: напруга м’язів, почастішання пульсу і дихання, почервоніння шкірних покривів, підвищення рівня артеріального тиску, а іноді і розлади травлення, такі як нудота, спазми і болі в шлунку, метеоризм. Людина не в змозі тверезо оцінювати ситуацію і мислити, адекватно реагувати на події, контролювати свої слова і дії.

Але чому одні люди вміють контролювати емоції, а інші буквально виходять з себе по дурницях? Інтенсивність та частота проявів гніву залежать від емоційного та психологічного станів людини. Причини гневности можуть бути наступними:

 • загальне виснаження організму, зумовлене травмою або захворюванням (наявними або нещодавно перенесеним);
 • перевтоми, інтенсивні навантаження;
 • постійні недосипання, безсоння, кошмарні сни;
 • несприятливі умови життя чи праці;
 • важкі психологічні травми (навіть перенесені дуже давно);
 • часті стреси і переживання;
 • фобії, страхи.

Чим небезпечний?

Якщо ви проявляєте гнів не часто, це не небезпечно, адже емоція є своєрідним захисним механізмом, що не дає негативним чинникам впливати на мозок. Але якщо агресія виникає часто, це може порушити функціонування нервової системи, яка відповідає за регуляцію багатьох протікають в організмі процесів і реакцій.

До наслідків гніву можна віднести загальне виснаження організму, погіршення роботи серцево-судинної системи, зниження імунітету, дратівливість і підвищену нервову збудливість, зниження мозкової активності, проблеми в роботі, навчанні та особистому житті.

Як стримувати емоції

Як можна навчитися контролювати гнів?

 1. Кожен раз, відчуваючи сильний гнів, спробуйте поглянути на себе і ситуацію з боку. Дійсно події настільки неприємні і серйозні? Можливо, все можна виправити чи змінити. А деякі ситуації і зовсім можуть не стосуватися вас безпосередньо.
 2. Шукайте причини гніву. Звичайно, зрозуміти їх в збудженому стані практично неможливо, але ви можете проаналізувати ситуацію вже після того, як вона сталася. Спробуйте з’ясувати, що саме вас вивело з себе: безпорадність, неможливість виконати ту чи іншу дію, можливі наслідки події. Якщо ви відчуваєте гнів практично в одних і тих же випадках, зрозумівши і прийнявши причини емоцій, ви можете навчитися контролювати себе.
 3. Записуйте емоції та події, які спровокували гнів. Робіть помітки в зошиті або блокноті, перечитуйте їх, проводите оцінку дій. Так ви зрозумієте природу гніву і зможете придушувати його.
 4. Освойте методику візуалізації. Навчіться в будь-який час включати фантазію і уявити себе в іншому місці або часу. Виберіть найприємніші події та періоди: важливі дати, улюблені місця і так далі. Починаючи сердитись, створюйте в голові образи, і негативні емоції будуть витіснятися приємними. Але щоб освоїти техніку, регулярно тренуючись, фантазуючи по кілька разів в день.
 5. Намагайтеся уникати ситуацій, які викликають гнів. Наприклад, якщо назріває конфлікт з колегою або родичем, то знайдіть компроміс, промовчіть або просто вийдіть, щоб відволіктися і забути про переживання.
 6. Освойте методики релаксації. Наприклад, можна закривати очі, глибоко дихати, представляти щось приємне, слухати музику, читати, виконувати фізичні вправи. Виберіть те, що подобається саме вам.
 7. Якщо у вас серйозні проблеми з психологічним станом, і емоції часто долають вас, зверніться за допомогою до фахівця. Розібратися у собі допоможуть консультації психолога, а ось усунути наслідки психологічних травм може досвідчений психотерапевт.
 8. Регулярно давайте волю емоціям. Можна кричати в подушку, бити боксерську грушу, тупати ногами і так далі. Такі дії особливо корисні жінці, адже в повсякденному житті представниці прекрасної статі зобов’язані додержуватися і завжди виглядати добре. Головне, щоб дії не завдавали шкоди оточуючим.
 9. Сублимируйте. Яку енергію можна направити в потрібне русло, і це буде прекрасною розрядкою. Ви можете танцювати, співати, малювати, веселитися з друзями, займатися екстремальними видами спорту, подорожувати. Виберіть вид діяльності, який допоможе вихлюпувати вам емоції.
 10. Спробуйте промовляти емоції, описувати свій стан. Усвідомивши все це, ви будете розуміти, що гнів необґрунтований або безглуздий.

Що робити, якщо спалах гніву вже відбулася?

Якщо ви відчуваєте, що емоції беруть над вами верх, використовуйте наступні способи:

 • Зосередьтеся на своєму диханні. Дихайте глибоко і повільно, вважайте видихи і вдихи.
 • По можливості змініть обстановку: вийдіть із приміщення, підіть в іншу кімнату, завітайте на свіже повітря.
 • Вмийтеся холодною водою. Це чудово освіжить і приведе вас до тями.
 • Выместите гнів на неодушевленном предмет: бити подушку, розірвіть на шматки аркуш паперу.
 • Почніть виконувати просте вправу: присідайте, нахиляйте корпус, робіть махи руками або ногами.
 • Випийте склянку води або іншого напою.
 • З’їжте який-небудь фрукт або жменю ягід, причому краще яскравих і кислих, щоб передати емоції в інше русло і відволіктися від гніву. Також можна розсмоктати м’ятний льодяник або пожувати жуйку.
 • Поговоріть з ким-небудь. Можна зателефонувати близькій людині і розповісти йому про свої переживання і почуття. Він підтримає вас, і агресія відступить.

Використовуючи дані вище поради і навчившись контролювати свій гнів, ви помітите, що жити стало легше і приємніше! Удачі і спокою вам!


Додати коментар